Otomasyon Pazarlama danışmanınız, otomasyon konusunda derin uzmanlığa sahip bir uzman olmalıdır. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli pazarlama disiplinleri ve kanallarında deneyime sahip olmalıdırlar:

 • Reklam (görüntü, içerik)
 • Analitik
 • Markalaşma
 • İçerik
 • Doğrudan yanıt
 • E-posta
 • Pazar araştırması
 • Cep Telefonu
 • Satış
 • Arama (organik ve ücretli)

Web siteleri : (ör. Dönüşüm oranı optimizasyonu, kullanılabilirlik vb.)
Bir pazarlama otomasyonu danışmanıyla çalışmaya başlamaya hazırsanız, önceden hazırlamanız gereken birkaç şey vardır.

Otomasyon Pazarlaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ön hazırlık, başlamayı kolaylaştırır; danışmanınızın sizi hızlandırmak için çok fazla zaman (ve paranızı) harcamasına gerek yoktur.

Dijitalbilgin Otomasyon Pazarlama Hizmeti
 • Hedefler, KPI’lar : Örneğin, bu, teknoloji yığınınıza entegre etmek istediğiniz araçların bir listesini ve bu araçların nasıl performans göstermesini istediğinizi içerebilir. Bu aynı zamanda danışmanınıza otomasyon nedeniyle görmek istediğiniz belirli sonuçlar hakkında bilgi sağlayabilir (örneğin, üretkenlikte yüzde 7 artış, daha kısa satış döngüleri, daha az çift giriş, iyileştirilmiş kullanım oranları, vb.).
 • Kullandığınız araçlar ve kaynaklar : Halihazırda kullanmakta olduğunuz araçların ve kaynakların bir listesini yapmak isteyeceksiniz. Her bir yazılım, araç veya abonelik için kullanıcı sayısı hakkında ek bilgi toplayın. Tüm API anahtarlarını ve özel talimatları not edin. Ayrıca kullanmak istediğiniz yazılım, araç ve kaynakların bir listesini de ekleyin.
 • Karar vericiler ve etkileyiciler: Bir ekibin parçasıysanız, bazı insanların verilerini paylaşmaktan çok heyecanlı olmadığını görebilirsiniz. Diğerleri, temel pazarlama görevlerini otomatikleştirmek için danışmanınızla birlikte çalışmakla ilgilenir. Danışmanınızla karar vericilerin ve etkileyicilerin bir listesini paylaşmak işlerini kolaylaştırır. En başından beri, herkesin nerede durduğunu ve herkesi aynı sayfada buluşturmak için yardıma ihtiyaçları olursa kiminle konuşacaklarını bilirler.
 • Engeller ve zorluklar: Yukarıda listelediğiniz amaç ve hedeflere ulaşmanızı engelleyebilecek engellerin ve zorlukların bir listesini çıkarmak isteyeceksiniz. Belki kullandığınız hizmetlerden bazıları bir API sunmuyor veya Zapier gibi üçüncü taraf hizmetlerle entegre olmuyor. Belki listenizdeki araçlardan bazıları güncel değildir veya desteklenmeyen eski seçeneklerdir (yani, Windows XP üzerinde çalışan eski yazılımlar).
 • Politikalar ve prosedürler: Şirketinizin yazılım satın alımları için belirli politikaları, prosedürleri veya yönergeleri varsa, bunu danışmanınızla da paylaşmak isteyeceksiniz. Danışmanınıza nelere izin verildiğini, nelerin gerekli olduğunu, yasaklandığını ve kabul edilemez olduğunu bildirmelisiniz. Danışmanınıza uyması için net bir dizi yönerge vererek başarıya ulaşmak;
  Bu, şirketinizin büyümesine yardımcı olur.
 • Güçlü ve zayıf yönler: Bu adım rahatsız edici ama aynı zamanda önemlidir; Ekibinizin, bölümünüzün veya şirketinizin belirli bir alanda sorunları varsa, bunu danışmanınız için olabildiğince açık bir şekilde açıklayın.

  -Şirketinizin önemli kararlar alması uzun zaman alıyor mu?
  -Kuruluşunuz harika çalışanlar ve yükleniciler bulma konusunda iyi mi?
  -Danışmanınıza güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında kısa bir genel bakış verin.
  -Ne ile çalıştığınızı bildiğiniz zaman insanları işe almak daha kolaydır.

  Bu bilgilerin önceden paylaşılması, otomasyonu sorunsuz ve verimli hale getirecek unsurlardır. Böylelikle, yaşanılması ön görülen, bir çok olumsuz olaylar zincirinin önüne geçmiş olursunuz.

Danışmanınız için bu soruları zaten yanıtladıysanız, dikkatlerini pazarlama kampanyalarınızı, projelerinizi ve görevlerinizi otomatikleştirmenize yardımcı olmaya odaklayabilirler.


Otomasyon Pazarlama Danışmanınızın Doğru Bir Kişi Olduğunu Anlamak için Bilmeniz Gereken 4 Nokta

 1. Dijital pazarlamayı iyi anlarlar. En iyi pazarlama otomasyonu danışmanları, pazarlamacıların kendileridir. İdeal aday, kariyerleri boyunca pazarlama kampanyalarını baştan sona yöneten bir pazarlama gazisidir.

  -Pazarlamacı olarak başlamış birini arıyorsunuz.
 2. Satış sürecinin nasıl yönetileceğini iyi bilirler. Pazarlama otomasyonu danışmanınız işletmeniz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır – nasıl çalıştığı, neye ihtiyacınız olduğu, kaçınılması gereken hatalar vb. Bir perakende veya e-ticaret şirketini/şirketlerini yönetiyorsanız, danışmanınız perakende için pazarlama kampanyalarını yönetme deneyimine sahip olmalıdır.

  -İşinizi yerel olarak anlayan birini arıyorsunuz.
 3. Veri odaklıdırlar. Pazarlama otomasyonu, sanat ve bilimin bir karışımını gerektirir. Verileri okumayı seven, ancak bunu ekibinizdeki veriye dayalı olmayan kişilere açıklayacak kadar yetenekli birine ihtiyacınız olacak. İdeal danışman, verilerle hikayeler anlatabilir ve ekibinizin önemli kararlar almasına yardımcı olabilir.

  -Satış sürecinizi hikayeleştirebilen birini arıyorsunuz.
 4. Proaktif ve bilgilidirler. Otomasyon söz konusu olduğunda, danışmanınız kadar bilgili olmamalısınız. Aklınıza bile gelmeyen önerilerde bulunabilmeli ve bağlantı kurabilmeliler. Kampanyalarınızı yeni yollarla otomatikleştirmenize yardımcı olabilirler; pazarlama sürecinizi özelleştirerek üretkenliğinizi artırabilmeliler.

  -Satış sürecinizi özelleştirerek, yenilik getirebilen birini arıyorsunuz.

Doğru bir pazarlama otomasyonu danışmanı, şimdiye kadar ele aldığımız her şeyi rahatça halledebilmelidir. Planınızı nasıl geliştireceğinizi, hedeflerinizi nasıl iyileştireceğinizi ve teknolojiyi işiniz için nasıl kullanacağınızı göstererek sizin için işleri parçalayabilmelidirler.

Son olarak; Doğru ve etkili soru sorabilmelidirler.
Yaptıkları işte iyilerse, kendilerine ait bazı soruları ve gereksinimleri olacaktır.

Doğru bir otomasyon pazarlama danışmanlığı olduğumuzu düşünüyorsanız bize ulaşın.
İşinizi başarıya götürecek kilometre taşlarını beraber inşa edelim.


Korku gardiyanınız değil, danışmanınız olsun”

— DijitalBilgin Founder & CEO | ÇAĞLAR BİLGİN


İlgili İçeriklere Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Funnel ve CRM Stratejisini Kullanan Markalar

Başarısını Funnel ve CRM Stratejisine Borçlu Olan Markalar: NETFLİX, CRAZYEGG VE ANNMARİE. Satış huninizi planladınız. Müşterilerinizin izleyeceği satış rotasını biliyorsunuz. Bloğunuz hazır ve çalışıyor, kurşun mıknatıslarınız yerinde, ikna edici e-posta otomatik yanıtlayıcınız kullanıma hazır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s