Şüphesiz pandemi gibi belirsiz dönemler, yerel bir işletmeyi büyütmek için zor dönemlerdir. Koronavirüs muhtemelen sizi, çalışma şeklinizde büyük değişiklikler yapmaya zorladı. Gerekli hamleler yapılmazsa varlığınızı tehdit etmekten daha öteye geçecek. Böyle bir zamanda yerel işinizi büyütmeniz kesinlikle hala mümkün. Sadece bu konuda akıllı olmalısınız. Bu makale de, bunun nasıl yapılacağını anlatacağım. Öncelikle yerel ve küçük ölçekte ki işletmeler için neden bu kadar zorlu bir zaman olduğuna dair biraz ayrıntı verelim.

Covid-19 Pandemisinin Yerel İşletmelere Etkileri

Muhtemelen ”benzeri görülmemiş” kelimesini okumaktan ve duymaktan bıkmışsınızdır. Biliyorum ve maalesef ki, yerel işletmeler için mevcut iklimi tanımlamak için en iyi kelimedir.

Mart ayının sonunda, salgına yanıt olarak Türkiye’de 38 sektör faaliyetini durdurdu. Türkiye’de ki 5 küçük işletmeden ikisi bu nokta da geçici olarak kapandı ve neredeyse tamamı Covid-19 nedeniyle daha fazla zarar görmemek için kapandı.

Kapılarınızı kapatmanın büyük mali sonuçları vardır. Bu durum Yerel işletmelerin büyük çoğunluğunun kazançları üzerinde ki kısa vadeli baskıyı, kaldırabilecek durumda olmadığı ve yaklaşık 5/4’nün harcamalarını ödemek için yalnızca 2 ay nakit paraya sahip olduğu ile ilgilidir.

Covid-19 Pandemisi Türkiye’de Mart ayının ortasından itibaren ekonomik faaliyetleri; dış ticaret, turizm ve iç talep kanallarıyla etkilemeye başlamış, etkileri Nisan ayı itibariyle derinleşerek tüm ekonomiye yansımıştır.

Yukarıda ki çalışmada Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisine etkilerinin makroekonomik bir yaklaşımla irdelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada ortaya çıkan sonuçlar bağlamında, Covit-19 krizinin Türkiye ekonomisinde; Üretim, İstihdam, Kişi ve İşletme Gelirleri, İhracat, Cari Açık, Bütçe Açığı ve Merkezi Yönetim Toplam Borç Yükünü pandeminin süresine bağlı olarak negatif etkileyerek durgunluğa neden olduğu ve pandemi süresine bağlı olarak GSYH’de yaklaşık 400-675 milyar TL arası kayıp oluşturacağı değerlendirilmektedir.

Bu kayıtlarda ki düşüş neredeyse her sektörü etkiledi. Neyse ki, doğru stratejilere (yerel promosyonlar gibi) ve bunları bir arada toplayan araçlara CRM Müşteri İçerik Yönetimi gibi erişiminiz varsa, bu belirsiz zamanlarda bile işinizi büyütebilirsiniz.

Pandemi Döneminde İşinizi Büyütmek İçin 7 Strateji

Pandemi işletmenizin büyümesini çeşitli şekillerde etkilemiş olabilir. Belki de mağazalarınızı belli bir süre kapatmaya zorlandınız. Belki müşterileriniz şu anda daha az satın alıyor. Ya da içinde bulunduğunuz sektör, sinema ve seyahat şirketleri gibi satacak bir ürününüzün zar zor müşteri bulacağı anlamına geliyor.

Durum ne olursa olsun, yerel işinizi mevcut iklimde büyütecekseniz, uyum sağlamanız gerekir. İşte nasıl yapılacağına dair ipuçları;

1. Yerel İşletmenizi Büyütmek İçin Doğru Araçları Kullanın

Ne düşündüğünüzü biliyorum: ”Nakit konusunda zaten endişeliyim, şimdi bu adam bana bir sürü araca yatırım yapmamı söylüyor!” Peki ya size doğru araçları seçerek (bazıları ücretsiz) yerel işinizi büyütme şansınızı büyük ölçüde artırdığınızı söyleseydim?

Küçük işletmelerin büyümesini sağlamak için tasarlanmış binlerce araç olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak kadranı gerçekten değiştirebileceğiniz alanlara odaklandım:

Sorun: Tetikleyici Müşteri Mesajı

Mevcut ve potansiyel müşterilerle iletişiminizi geliştirmenin pek çok faydası vardır.

Bir güven faktörü olarak hareket eden ve işinizi daha güvenilir kılan daha fazla inceleme üretebilirsiniz. Ödemeleri daha hızlı ve daha az güçlükle toplayabilirsiniz. Daha zamanında (ve daha etkili) hatırlatıcılar yayınlayarak, katılmama olasılığını azaltabilirsiniz. Müşteri mesajınızı çözmek için CRM Müşteri İçerik Yönetimi hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Otomasyon Pazarlama Hizmetimiz olan CRM Müşteri İçerik Yönetimi ile ne yapabilirsiniz?

 1. Hepsini yönetmek için tek bir gelen kutusu oluşturun: Daha iyi bir iletişimin önünde ki en büyük engel nedir? Tüm farklı platformları takip etmeye çalışıyorsunuz. Müşterileri size Facebook, Twitter, Telefon ve Web siteniz aracılığıyla mesaj gönderebilir (ve belki bir grup başkası da). Podium, tüm bu iletişimleri tek bir yerde bir araya getirerek hiçbir mesajı kaçırmamanızı sağlar.
 1. Web sitesi ziyaretçileriyle uzaktan bağlantı kurun: Web sitenizde ki insanlara daha yakın olabilmeyi hiç dilediniz mi? Onları orada satın almaktan veya müşteriye dönüştürmekten alıkoyan şeyin ne olduğunu öğrenin ve sonra? Eyleme geçin bunu, CRM Müşteri İçerik Yönetimi Otomasyon hizmetimiz ile yapabilirsiniz. Sitenize canlı sohbet ekleyin ve her soru sorduklarında, otomatik olarak bir metin sohbetine bağlanmalarını sağlayın, böylece artık bilgisayarınıza bağlı değilsiniz (ve onlar da değil).
 1. Hareket halindeyken müşteri hizmetini etkinleştirin: Büyük olasılıkla özel bir müşteri hizmetleri ekibiniz yoktur. Aslında tek kişi, tüm müşteri hizmetleri ekibi olabilir ”Tek kişilik dev kadro”. Peki, masanızda değilken veya mağazada olmadığınızda ne olur? Kaçan şeyler olur! CRM Müşteri İçerik Yönetimi Otomasyonu ile dışarıda olduğunuzda hızlı yanıtlar göndermenizi sağlar, böylece kimseyi asılı bırakmazsınız.
 1. Yüz yüze sohbet edin: Mesajlaşma harika. Ancak bazen bir müşteriye veya olası müşteriye müşteriye yanıt vermenin en iyi yolu bu değildir. Belki karmaşık bir soruları vardır veya telefonunuzun tuş takımına dokunması zor olan incelikli bir yanıt gerektirirler. CRM Müşteri İçerik Yönetimi Otomasyonu, müşterilerle uzaktan bağlantı kurmayı bir metin göndermek kadar kolay hale getiren görüntülü sohbet yazılımı sunar. Müşterilerinize bir bağlantı gönderin ve saniyeler içinde görüntülü sohbet yapabilirsiniz, bu da ayrıntıları göstermeyi, soruları yanıtlamayı ve ekranınızı paylaşmayı çok kolaylaştırır.
 1. Özel promosyonlar oluşturun: Bir kahve dükkanınız olduğunu varsayalım. Bir sadakat programı yürütüyorsunuz ve en iyi müşterilerinizin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yakaladınız. Bu müşterilere hızlı bir şekilde hedefli promosyonlar gönderebilseydiniz harika olmaz mıydı? Belki onlara stoklamaya yeni başladığınız benzersiz kökenli kahve için bir anlaşma teklif edersiniz? Siz de yapabilirsiniz.
 1. Dakikalık tavsiyeler ve güncellemeler sağlayın: Şu anda dünya da birçok değişken var. Müşteriler, belirli bir zamanda ne kadar meşgul olduğunuzu veya salgın sırasında hangi önlemleri aldığınızı bilmek isteyebilir. Veya ürüne özel soruları olabilir. Müşteri mesajlaşma platformu, gerçek zamanlı yanıt vermenizi kolaylaştırır.

Bizimle çalışmaya başlamak için kolay bir yol, sadece randevu alın!

Sorun: Toplantı Planlama

En iyi zamanlar da, toplantı planlamayı kimse sevmez. Birde Koronavirüsü işin içine katın daha da zorlu hale gelir. Yüz yüze mi yoksa uzaktan mı olmalı? Hangi platformu kullanmalıyız? Hangi tarih ve saat en iyi şekilde çalışır?

Toplantı planlayıcıları, ayak işlerini sizin için halledecek şekilde tasarlanmıştır. En iyilerinden biri, geçici toplantı zamanları ayıran, otomatik olarak kullanılmayan zaman aralıklarını serbest bırakan ve hatta tüm taraflar için ideal konumu önerebilen Arrangr‘dır.

Bir başka harika seçenekte Calendly‘dir. Doğrudan Google veya Office 365 takviminizle entegre olarak, size müşterilerin uygunluk durumunuzu görmelerine ve tercih ettikleri toplantı zamanını planlamalarına olanak tanıyan kişiselleştirilmiş bir URL sağlar. Hepsinden iyisi, temel bir ücretsiz planı mevcuttur.

Sorun: E-posta Otomasyonu

Böyle bir zamanda biraz pazarlama yapmadan yerel bir işletmeyi büyütemezsiniz.

Ne yazık ki, karmaşık kampanyalar oluşturmak ve yürütmek için büyük olasılıkla zamanınız yok.

Bu nedenle e-posta otomasyon yazılımına ihtiyacınız var! En popüler araçlardan biri olan ve CRM Müşteri İçerik Yönetimi Otomasyon hizmetimize dahil ettiğimiz Mailchimp, geniş ölçekte etkili e-posta pazarlama ile kitle hedefleme yapabilmenize ve olası yada tekrarlayan satışlar oluşturabilmenize zemin hazırlar.

Hatırlatmakta fayda var: Mailchimp sadece işinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan omni-kanallarına zemin hazırlar. Otomasyon Pazarlama ve Satış Süreci oluşturma hakkında bir uzmanlığa sahip değilseniz elinizde değersiz bir araca dönüşebilir.

Otomasyon Pazarlama ve Satış Süreci konusunda uzmanlığımızı Mailchimp’in Omnichannel ”Çok Kanallı” pazarlama bileşenleri ile birleştirerek ortalama toplu e-postaya kıyasla açma oranlarını %93 ve tıklama oranları %174 artırabiliyoruz.

CRM Müşteri İçerik Yönetimi

Müşteri ilişkileriniz hiçbir zaman şu anda olduğundan daha değerli olmamıştı, bu yüzden ziyaretçilerinizi, potansiyel hedef kitlenizi ve müşterilerinizi etkili bir şekilde yönetmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için bir müşteri içerik yönetimi (CRM) aracına yatırım yapmanız gerekir.

Yerel işletmeleri hedefleyen bir dizi CRM var, ancak kullanmış olduğumuz Salesforce ve Mailchimp CRM otomasyon pazarlama araçları en popülerleridir. Satış anlaşması araçları, karmaşık teklifler sunmanıza yardımcı olacak fiyatlandırma seçenekleri ve neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını ölçmek için analiz yazılımı ile yüklenir.

2. Yerel İşletmenizi Büyütmek İçin Dijital Pazarlama Stratejinizi Geliştirin

Daha ”normal” zamanlarda, pazarlamanıza çok fazla kafa yormayabilirsiniz. Belki de ara sıra sosyal gönderi yazarsınız veya ayda birkaç e-posta promosyonu gönderirsiniz.

Belirsizlik zamanında, bu yeterli değildir. İnsanların şu anda akıllarında çok şey var, bu yüzden tweetlediğiniz bir beyzbol gifinin fazla bir etkisi olmayacak. İnsanların asıl ihtiyaçları olan ve acısına dokunan bir çözüm yolu sunacak dijital pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Size bir örnek vereyim: diğer yerel işletmelere iş (B2B) malzemeleri satıyorsunuz.

Küçük ve yerel olduğunuz için büyük fark yaratan unsurunuz, esnekliğiniz ve ısmarlama yaklaşımınızdır. Müşterinizin ihtiyacı olan ürünü tedarik edebilirsiniz, teslimat süreleriniz hızlıdır ve ulaşmanız kolaydır. Pazarlama e-postalarınız da bahsettiğiniz türden şeyler bunlar.

Peki, bunu bütün bir kampanyanın temeline yerleştirsen iyi olmaz mıydı?

Belki de benzersiz satış noktanızı (USP’ler) iş başında gösteren bir dizi vaka çalışması ve referans oluşturursunuz. İş yapmak isteyeceğiniz yerel firmaların bir posta listesini oluşturursunuz ve içeriğinizi bu potansiyel müşterilere damlatırsınız. Bütün bir strateji oluşturduğunuz için, bu potansiyel müşterilere ulaşmak için en iyi zamanları, kullandıkları platformları ve onlarda yankı uyandıran türden mesajlaşmayı biliyorsunuz.

Bu yaklaşım, bir görüşme başlatmanıza yardımcı olur, bu da sonuçta daha fazla anlaşma yapabileceğiniz anlamına gelir.

3. Google My Business Profilinizin Parlamasını Sağlayın

İnsanların sizin ki gibi işletmeleri Google’da aradıklarında adınızı görmelerini mi istiyorsunuz? Bu makaleyi okuyorsanız, sanırım okuyorsunuz ve bu da (iyi) bir Google My Business profiline ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

Ücretsiz bir profil oluşturmak, işletmenizin aşağıdakiler gibi yararlı bilgilerle birlikte alakalı aramalarda görünme olasılığını artırır.

 • Sunduğunuz hizmetin türü
 • Açılış saatleriniz
 • Adresiniz
Google İşletme Kimliği Örneği
Google işletme kimliğinizi, müşterilerinizin sizi hangi ürün/hizmet ile tanımalarını istiyorsanız o şekilde konumlandırın

Ayarladıktan sonra, Google işletme profilinizi şu şekilde optimize edin:

 • Bilgilerinizin doğru ve kapsamlı olmasını sağlamak
 • Yeni açılış saatleri veya ürün lansmanları gibi iş güncellemelerini paylaşmak
 • Müşterilerden Google incelemelerini istemek (ve onlara yanıt vermek)

Bu son noktada, müşterileri işletmenizi incelemeye ikna etmenin zor olabileceğini biliyorum. Meşguller. Değerli zamanlarını Google Benim İşletmem profilinizi veya Facebook İşletme Sayfanızı aramakla geçirmek istemiyorlar.

CRM Müşteri İçerik Yönetimi otomasyon araçlarımız markanıza güvenebileceğini gösteren sosyal kanıt sağlamanıza yardımcı olarak bunu daha çok kolaylaştırır. Müşterilerden bir inceleme isteyince doğrudan Facebook, Google ve Tripadvisor sayfalarınıza bağlanacaklar, böylece onlar için neredeyse hiç tıklama olmadan zahmetsiz bir işleme dönüştüreceksiniz (işin sırrı empati kurarak onları tetikleyebilmektir, isteklerinizi neden yapılabilir kılmayasınız?). Bu nedenle, 15 milyondan fazla kullanıcı CRM otomasyon araçlarıyla işletmelerine güç verdi.

4. Ücretli bir Yerel Pazarlama Stratejisi Oluşturun ve Uygulayın

Çoğu zaman para kazanmak için para gerekir. Şu anda yerel işletmenizi büyütme konusunda ciddiyseniz, bir tür faaliyete yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Google Ads, özellikle online trafiği ve / veya dönüşümleri hedefleyen web tabanlı işletmeler olmak üzere daha küçük firmalar için çok etkili olabilir. ”Yakınımda ki avukatlar” veya ”Konya’da ki Emlakçılar” gibi yerel anahtar kelime öbekleri, genellikle ”emlakçı” gibi daha geniş, coğrafi olmayan terimlerden çok daha az rekabetçidir. Bu, nispeten küçük bir harcama ile çok fazla görünürlük ve tıklama alabileceğiniz anlamına gelir.

Google Ads‘e ek olarak, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal platformlarda reklam vermeyi düşünebilirsiniz. Sosyal reklamlar, ücretli aramadan daha az amaca dayalıdır çünkü hedef kitleniz, reklamını yaptığınız şeyi aktif olarak aramıyor olabilir.

Ancak, sosyal medya da ki reklamlar genellikle Google Ads’den daha ucuzdur. Örneğin, bir hukuk firmasıysanız Google’da, tıklama başına ortalama (TBM) 10.96 TL ödüyorsunuz, ancak Facebook’ta bu rakam yalnızca 1,32 TL’ye düşüyor.

Sosyal medya da ki reklamların işletmeniz için etkili çalışmasını istiyorsanız elbette ki bunun da yolları vardır.. Öncelikle algoritma botlarının hedef kitlenizi tanıması için onlara bütçe ve zaman vermelisiniz.

Minimum bütçe ile maximum kazanç sağlayabileceğiniz, etkili A/B testleri ile algoritma botlarını ”Proaktif” olarak nasıl beslediğimizi öğrenmek için bizimle çalışın.

5. Site Performansını İzlemek ve İyileştirmek İçin Analytics’i Kullanın

Zor zamanlar olduğunda potansiyel müşterilerinizden her son lirayı çekmeniz gerekir. Analytics yazılımı (Google Analytics gibi) , müşteri eğilimlerini belirlemenize, yeni stratejiler planlamanıza ve mevcut çabalarınızın sonuçlarını ölçmenize olanak tanıyarak bütün bunları yapmanıza yardımcı olur.

Bir tamirci olduğunu varsayalım. Yeni lastiklerle ilgili özel bir teklif tanıtmak için sitenize bir sayfa eklediniz. Bir ay sonra, Google Analytics’e tıklıyorsunuz ve bir grup insanın o sayfaya geldiğini görüyorsunuz, ancak dönüşüm oranınız düşük.

Bunu web siteniz de ki diğer benzer sayfalarla karşılaştırırsınız. Çok daha iyi performans gösteriyorlar. Artık aşağıda ki gibi bir sorun olduğunu biliyorsunuz:

 • Mevcut teklifinizin fiyatı çok yüksek
 • Yeni sayfanız yeterince ilgi çekici veya ikna edici değil
 • Müşterilerin dönüşmesini yeterince kolaylaştırmıyorsunuz, bu yüzden sayfayı terk ediyorlar
 • Teklif hakkında yeterince ayrıntı vermiyorsunuz

Daha iyi performans gösteren sayfalarla karşılaştırarak yaklaşımınızı değiştirebilir ve sonuçları iyileştirebilirsiniz.

6. Yerel Bir İşletmeyi Yerel Olarak Büyütmek için Yerel Topluluk Promosyonları Düzenleyin

Yüzlerce insanı partiye davet etmek için şimdi iyi bir zaman değil. Ancak topluluk katılımı için kesinlikle fırsatlar var. Sadece biraz yaratıcı olmak gerekiyor.

Daha önce hizmet verdiğiniz bir yerde yeni bir mağaza açtığınızı varsayalım. Belki müşterileri mağazanızı ziyaret etmeye teşvik eden özel bir teklifle belirli bir posta kodunda ki veya belirli sokaklar da ki mülkleri hedefleyebilirsiniz.

Belki sosyal mesafe çağında, yeni bir paket servis hizmeti başlattınız. Neden bölgenizde ki müşterilere ilk promosyonlarında %10 indirim vermiyorsunuz veya bunu bir sadakat programı ile birleştirmiyorsunuz? Ya da daha fazlasını yaparak neden bir satış süreci oluşturmuyorsunuz?

Teklifinizi şu anda müşterilerinizin istediği şeye göre uyarlayın, ardından bunu Facebook’ta, yerel basında, e-posta pazarlamasıyla veya doğrudan posta yoluyla tanıtın. Unutmayın, içerisinde bulunduğunuz sektör de potansiyel kitleniz en çok hangi mecra, platform da ya da yerde bulunuyorsa ona göre pazarlama prensibinizi oluşturun.

7. Sosyal Medya Hesaplarınızı Optimize Edin

Dışarıda düzinelerce sosyal platform var, ancak yerel bir işletmeyi büyütmeye gelince, size en iyi erişimi sağlayanlara odaklanmak istersiniz.

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Pinterest
 • Youtube

Doğru platformu bulmak, yürüttüğünüz işin türüne bağlı olacaktır. Temel düzeyde B2B iseniz, LinkedIn muhtemelen en iyi kanalınızdır. B2C iseniz, Facebook’tan da yararlanabilirsiniz. Ancak ürününüz oldukça görselse Instagram, Pinterest veya Youtube’da daha fazla başarı elde edebilirsiniz.

Hangi platformu / platformları seçerseniz seçin, sonuçta daha fazla satış yapmanıza yardımcı olacak bazı taktikler belirlemeniz gerekir, örneğin:

 • Ürünlerinizi Facebook Live’da sergilemek ve/veya açık artırmaya çıkarmak
 • LinkedIn Gruplarında yeni potansiyel müşterilerle sohbet başlatmak
 • Instagram Alışverişi insanların uygulama içindeyken ürünlerinize fotoğraf ve videolarda göz atabilmesi için ayarla

SONUÇ

Yerel bir işletmeyi büyütmek asla kolay değildir ve şu anda kesinlikle çok daha zordur.

Bununla birlikte, kendi işinizi kurduysanız, muhtemelen sonuç almak için çabalamaktan memnunsunuzdur. Bu yaklaşımımızı doğru büyüme stratejileriyle birleştirin ve bunları etkili bir şekilde uygulayın ve pandemiden daha güçlü konumda çıkamamanız için hiçbir neden yok.


Bizimle Çalışın

Korku gardiyanınız değil, danışmanınız olsun”

— DijitalBilgin Founder & CEO | ÇAĞLAR BİLGİN

İlgili İçeriklere Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Müşterinin Satın Alma Kararını Nasıl Tetikliyoruz?

Müşterilerinizin Satın Alma Kararını Tetikleyebilmek İçin Öncelikle Seçim Yapmalarını Kolaylaştırın! markalar arasında seçim yaparken satın almaya iten faktörler nelerdir, satın alma kararımızı zorlaştıran faktörler nelerdir, bu faktörleri minimilize etmek için dünya üzerinde hangi çalışmalar yapılmaktadır öncelikle bunları analiz edelim.

E-ticaret ve Otomasyon Pazarlama Teknolojisi

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi, algoritma ve yapay zeka bileşenlerini bir araya getirerek Otomasyon girişimlerini büyük ölçüde arttırdı. Bu konuda ki girişimlerin yaygınlaşması en başta E-ticaret sektörü olmak üzere bir çok sektöre katkı sağladı. Bu durumdan en büyük payını alan taraf E-ticaret sektörü oldu.

Funnel ve CRM Stratejisini Kullanan Markalar

Başarısını Funnel ve CRM Stratejisine Borçlu Olan Markalar: NETFLİX, CRAZYEGG VE ANNMARİE. Satış huninizi planladınız. Müşterilerinizin izleyeceği satış rotasını biliyorsunuz. Bloğunuz hazır ve çalışıyor, kurşun mıknatıslarınız yerinde, ikna edici e-posta otomatik yanıtlayıcınız kullanıma hazır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s