Modern yaşamın, bizlere sunduğu kolaylıklar yadsınamaz bir gerçek. Ancak, hayatımızda her gerçekliğin de bir sonuçları olmak zorunda. (giriş kısmını atlayabilirsiniz)

2020 senesiyle artık, hayatımızda yer edinmiş olan, yeni normaller ve yeni gerçekler hakkında sık sık söz eder olduk. Peki, hayatlarımıza yeni gerçekliklerin adapte olması, yaşamlarımızda hangi taşların yerlerini değiştiriyor? Nasıl bir etki bırakıyor?

Şunu biliyoruz ki: 2020 yılı, hepimiz için bir farkındalık yılıydı. Bu süreçte, yeni normal olarak dayatılan ”Dijital Dünya” yaşam prensibi, hayatlarımıza hızlandırılmış bir biçimde yer edindi ve yer edinmeye devam ediyor ve görülen o ki, 2021 senesiyle daha da hız kazanarak bir momentum yaratacak.

Peki, ”Satın Alma Kararıyla” bunun ne ilgisi var diyecek olursanız, bir bağlam oluşturabilmeniz için konunun merkezine inmeme izin vermek isteyeceksinizdir. Bir tarafta: Modern yaşam ve etkileri. Diğer tarafta: Modernize olmuş dijitalleşen yaşam prensipleri..

Modern yaşam literatürünü incelediğimizde, ilk olarak hayatımızda sağlamış olduğu kolaylıklar gözümüze çarpabilir. Fakat gerçeği analiz ederek tersine mühendislik yaptığımızda, aslında odak noktamızın algımızı tehdit ederek manipüle etmekte olduğunu görürüz.

Bunun nedeni: Sonuçlarının hayatlarımıza bir kolaylık sağlıyor oluşudur. Fakat unutmamak gerekir ki, kurgu çağında gerçekliğin manipülasyonunu yaşıyoruz.


Müşterilerinizin Satın Alma Kararını Tetikleyebilmek İçin Öncelikle Seçim Yapmalarını Kolaylaştırın!

İyi olan her şeyin birde kötü tarafı vardır. Burada söz etmekte olduğumuz şey, modern yaşamın sağladığı kolaylıkların, seçimlerimizde bizi ne kadar zorladığıdır..

Seçimler konusunda yaşadığımız zorluğu sorgulayınca: Bu duruma, ne kadar sıklıkla maruz kalıyoruz? Modern yaşamlarımızın bir yansıması olarak, ne kadar sorusunun cevabı ”sıklıkla”’ olacaktır. (Eğer tüketiciler sınıfında yer almadığınızı söylüyorsanız, ilkel kabileler arasında yaşıyor olmanız gerekiyor. Zira, kapitalizm bir tek ilkel yaşamların içerisine dahil olamamıştır).

Peki, modern yaşamın bir etkisi olarak;
Kendimizi tüketici pozisyonunda bulduğumuza göre (bizleri) markalar arasında seçim yaparken satın almaya iten faktörler nelerdir, satın alma kararımızı zorlaştıran faktörler nelerdir, bu faktörleri minimilize etmek için dünya üzerinde hangi çalışmalar yapılmaktadır öncelikle bunları analiz edelim.

Sonrasında biz, tüketicilerin satın alma kararını kolaylaştırmak için nasıl bir yöntem uyguluyoruz bunlardan bahsedelim.

Seçim yapmayı kolaylaştırmak için dünya üzerinde neler yapılıyor?

Satış sürecinde minimalist olmanın, karar verme mekanizmaları üzerinde nasıl olumlu bir etki yarattığını artık biliyorsunuz. O yüzden hemen konunun merkezine inerek mercek tutmaya başlayabiliriz.

Nöropazarlama Temelli Veri Odaklı Bir Satış Süreci ile Satın Alma Kararını Tetikleme

Elde ettiğimiz veriler ışığında: Öyle bir satış stratejisi geliştirilmeli ki, minimalist bir düzenle, müşterinin satın alma kararını tetiklerken-dikkatini dağıtmayacak, hızlı karar verebilmesi için teşvik edebilecek ve hızlı satış yapabilmenin önü açılırken-daha fazla ürün/hizmet satışının yapılmasını sağlayacak.

Satış hunisi olan ”Funnel” böyle bir sistemin ürünüdür.

Satış hunisi bir satış sürecidir: A noktasından, Z noktasına kadar müşterilerin davranışlarını aşamalı olarak analiz ediyor ve her aşama da onları tetikleyen can alıcı noktaları yakalıyor ve bu noktalar üzerine bir satış süreci kurguluyoruz.

Müşteriyi, minimalist bir düzenle karşılıyor ve dikkatlerini dağıtmıyoruz. İhtiyaç bazlı hareket ederek onların acı, istek ve arzu noktalarına dokunuyoruz. Müşterilerinize bir ürün değil, (bir üründen daha fazlasını) bir değer sunuyoruz. Bu sayede, rekabet piyasasında fiyat üzerine değil, değer üzerine rekabet etmenizi sağlıyoruz.

Hangi taraftan bakarsanız bakın (ki tavsiyemiz objektif olmanız) : Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini daha iyi anlayabileceğiniz ve satışlarda artış sağlayarak kâr edebileceğiniz bir yatırım aracı.

Yapay zeka teknolojisiyle iş yükünüzü hafifletirken kazancınızı artırıyoruz. Bizimle çalışan iş ortaklarımız, satışlarını artırabiliyor, markalarının geleceğini ön görebiliyor ve kendilerine esnek bir kabiliyet alanı yaratarak stratejik davranabiliyorlar. Unutmayalım ki ticarette, bir sistem ve stratejiniz varsa (ki bu sistem topladığı her veriyi satışa dönüştürebiliyorsa) her zaman bir adım önde olursunuz.

Bizimle Çalışın

Korku gardiyanınız değil, danışmanınız olsun”

— DijitalBilgin Founder & CEO | ÇAĞLAR BİLGİN

İlgili İçeriklere Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Pandemi Gibi Belirsiz Dönemlerde Yerel İşletmenizi Nasıl Büyütürsünüz?

Şüphesiz pandemi gibi belirsiz dönemler, yerel bir işletmeyi büyütmek için zor dönemlerdir. Koronavirüs muhtemelen sizi, çalışma şeklinizde büyük değişiklikler yapmaya zorladı. Gerekli hamleler yapılmazsa varlığınızı tehdit etmekten daha öteye geçecek. Böyle bir zamanda yerel işinizi büyütmeniz kesinlikle hala mümkün. Sadece bu konuda akıllı olmalısınız.

E-ticaret ve Otomasyon Pazarlama Teknolojisi

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi, algoritma ve yapay zeka bileşenlerini bir araya getirerek Otomasyon girişimlerini büyük ölçüde arttırdı. Bu konuda ki girişimlerin yaygınlaşması en başta E-ticaret sektörü olmak üzere bir çok sektöre katkı sağladı. Bu durumdan en büyük payını alan taraf E-ticaret sektörü oldu.

Funnel ve CRM Stratejisini Kullanan Markalar

Başarısını Funnel ve CRM Stratejisine Borçlu Olan Markalar: NETFLİX, CRAZYEGG VE ANNMARİE. Satış huninizi planladınız. Müşterilerinizin izleyeceği satış rotasını biliyorsunuz. Bloğunuz hazır ve çalışıyor, kurşun mıknatıslarınız yerinde, ikna edici e-posta otomatik yanıtlayıcınız kullanıma hazır…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s