Açılış sayfası ne işe yarar? 
Açılış sayfasının mantığı nedir ve nasıl senaryo oluşturulur?
Onu diğer sayfalardan farklı kılan nedir? 
Açılış sayfaları neden bu kadar önemli?
Açılış Sayfası Çeşitleri Nelerdir? Açılış Sayfasını Neden Kullanmalısınız?
İzninizle bu soruların cevaplarını verelim.

Landing Page - Açılış Sayfası Nasıl Tasarlanmalı

Hatırlatma:
Landing Page ”Açılış Sayfaları”, CRM Müşteri İçerik Yönetimi hizmetimize dahildir.

Çevrimiçi reklamcılıkta çok zaman harcarsanız, ” Landing Page ” terimini her yerde görmeye başlarsınız. Ama tam olarak açılış sayfası nedir? açılış sayfası ne işe yarar? Açılış sayfasının mantığı nedir ve nasıl senaryo oluşturulur? Onu diğer sayfalardan farklı kılan nedir? Açılış sayfaları neden bu kadar önemli? İzninizle bu soruların cevaplarını verelim.

Dürüst olmak gerekirse, biz online pazarlamacılar ”Landing page” terimini kullanmaktan hoşlanırken, bilmeyen bir kişiye açıklamak konusunda oldukça zayıf bir iş çıkardık. Ancak bu makalede bunu düzelteceğiz. Bir açılış sayfasının ne olduğuna, etkili bir açılış sayfasının nasıl olması gerektiğine, müşterilerimize açılış sayfası hazırlarken nelere dikkat ettiğimize göz atacağız.

Bugün pazarlama yatırım getirinizi önemli ölçüde artırmak için bir şey yapabilseydiniz, bu eyleminiz, web sitenizdeki açılış sayfalarını kullanmak olur muydu?

İşletmeniz için potansiyel müşteriler oluşturmaya çalışıyorsanız ve web sitenizde en az birkaç açılış sayfası yoksa, web sitesi ziyaretçilerini daha fazlasına dönüştürmek için önemli bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

AÇILIŞ SAYFASI ”LANDING PAGE” NEDİR?

Açılış sayfaları, kişilerinizin veya potansiyel hedef kitlenizin bir e-postadan, reklamdan, sosyal paylaşımdan veya web’deki başka bir konumdan tıkladıklarında “ulaşabilecekleri” bağımsız web sayfalarıdır. Genellikle belirli, kısa vadeli hedeflere ulaşmak için açılış sayfalarını kullanırız.

Açılış sayfası, bir ziyaretçinin iletişim bilgileri karşılığında işletmenizden teşvik edici bir kampanya veya promosyon sunabileceğiniz sayfadır. Biz dijital pazarlamacılar bu iletişim bilgilerini, ziyaretçilerin adlarını, e-posta adreslerini ve iş unvanlarını gibi ayrıntıları girebilecek bir müşteri adayı yakalama formu kullanarak yaparız.

AÇILIŞ SAYFASI ”LANDING PAGE” NE İŞE YARAR?

Açılış sayfaları, kullanıcıların marka ile birebir temas kurduğu sayfalar olduğu içinde büyük öneme sahiptir. Açılış sayfaları ile markanızı ve hedef kitlenizi devamlı büyüterek satış yapabilirsiniz ve satış yaptığınız müşteri kitlesi için bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Oluşturulan bu veri tabanı ile müşteri kitlenizi kolayca yöneterek kısa ve uzun vade de satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bununla birlikte açılış sayfalarında istediğiniz gibi anketler düzenleyip geri bildirim alabilirsiniz. Mesela, müşteri kitlenizin nabzını ölçerek buna göre kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Satışlarınıza dayanan iç görü veri analizleri ile satış stratejileri geliştirerek, pazar payınızı sürekli olarak büyütün ve emin adımlarla ilerleyin. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bizimle çalışın!

Landing Page - Açılış Sayfası ile Web site yönlendirme

AÇILIŞ SAYFASININ ”LANDING PAGE” MANTIĞI NEDİR?

Açılış sayfasının mantığı genel itibariyle karşı tarafın tıklamasını zorunlu kılacak bir hedef oluşturmaktır. Daha iyi anlaşılması açısından, kısaca nasıl bir senaryo izlendiğini açıklayalım.

Sizin için bir açılış sayfası oluşturduk ve tasarladık, sizde hedef kitle ile paylaşmak için sosyal medyada reklam verdiniz diyelim. Reklamınızı gören bir ziyaretçi, açılış sayfanızın linkine tıklayıp içeri girdi.

Tam olarak bu kısımda, avuç içlerinizi ovuşturabilirsiniz. Çünkü asıl mesele buradan sonra başlamaktadır.

Ziyaretçinin sayfanıza girmesiyle birlikte kapsamlı veri toplama yolculuğu da başlamış olur. Sayfanızda gezinen bütün ziyaretçilerin davranışsal verileri toplanarak ”bu verilere daha sonra iç görüler diyeceğiz” veri havuzunda tutulur. Bu verileri karşılaştırarak kampanyaların başarısını belirleyebilirsiniz ve gelecekte tekrar satış için kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

Landing Page-Açılış Sayfası Tasarımı

NASIL SENARYO OLUŞTURULUR?

Ziyaretçiniz açılış sayfasına giriş yaptıktan sonra 2 senaryo yaratılır;

 1. E-posta adresini vermeden sadece açılış sayfasını ziyaret eden kişiler için senaryo oluşturulur. Bu kişiler için otomasyonlar aracılığıyla veriler toplanır;

Bu veriler kısa haliyle ve temel olarak şunları açıklamaktadır;

 • Açılış sayfasını kaç kullanıcı ziyaret etti?
 • Açılış sayfasında ziyaretçinin en çok hangi ürün dikkatini çekti?
 • Açılış sayfasında geçirilen ortalama süre ne kadar?
 • Açılış sayfasında hemen çıkma oranı nedir?
 • Açılış sayfası hedef dönüşüm oranı nedir?
 1. E-posta adreslerini paylaşarak kampanyadan yararlanmayı seçmiş ve müşteriniz olmayı kabul etmiş kişiler için senaryo oluşturulur. Bu kişiler artık ziyaretçiniz olmaktan çıkıp, müşteriniz olmaya aday olmuş kişilerdir. Bu nedenle birinci durum senaryosunda açıklanan verilere ek olarak;
 • Pazarlama CRM araçları; Kitle verilerini kampanyalarınıza rehberlik eden ve daha iyi sonuçlar sağlayan iç görülere dönüştürmenize yardımcı olur.
 • Açılış Sayfasında Kayıt Formları; Kişilerinizden ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları toplamak için karıştırılmış açılır formları sunarak kayıt olan kişiler için veri analizi yapılır.
 • E-mail Kitle Kontrol Paneli; İletişim verilerinizdeki kalıpları tespit etmek için ve bu bilgiler kampanyaları başlatmak için kullanılır.
 • Kişiler Segmentasyonu; Tam olarak kime hitap etmeniz gerektiğini bulmak için hedef kitlenizi özelliklere veya davranışa göre kolayca filtreleyin.
 • Tüm Kitle Özellikleri; Etiketler, tahmine dayalı iç görüler, davranışsal hedefleme, benzer kitle bulucu ve daha fazlası.

CRM (Customer Relationship Management) ya da “Müşteri İlişkileri Yönetimi”, firmaların var olan veya potansiyel müşterileri ile kurdukları ilişkiyi en verimli, en etkin ve sonuçta en karlı hale getirmek için kullandıkları yöntemler bütünüdür.

Fark edebileceğiniz üzere her iki durumda da satışınızı destekleyecek veriler elde ederek stratejiler geliştirebilirsiniz. Fakat bizim amaçladığımız 2. durum senaryosudur. Çünkü asıl geri dönüşüm sağlayacağınız yer burasıdır.

Bu senaryoya göre; E-mail adresini verip bülteninize kayıt olmuş kişiler tekrar satış kampanyalarınız da sizin finansal yatırımcılarınız olmaya devam eder. Sadece bununla kalmayıp, gönderilen her e-mail pazarlamasında müşterilerinizin davranışsal verilerini toplayarak bir veri havuzu oluşturulmaya devam edilir. Bu doğrultuda etkileşim ve dönüşüm oranları kullanıcı hesabınıza entegre edilecek otomasyonlar tarafından hesaplanarak tekrar satış stratejilerinizi geliştirmenize zemin hazırlar.

Bununla birlikte açılış sayfası ve bağlantılı olduğu web sitesi için de kapsamlı veri analiz raporlarını görebilirsiniz;

 • Kitle Genel Bakış; Mevcut kullanıcılar ve yeni kullanıcılar, kullanıcı başına oturum sayısı, sayfa görüntülenme sayısı, sayfa başına oturum sayısı, ortalama oturum süresi, hemen çıkma oranı, demografik yapı analizi, kullanıcı hangi cihazı kullanarak giriş yapmış hakkında kapsamlı veri analiz raporları.
 • Edinme Genel Bakış; En iyi trafik kanalları, mevcut kullanıcılar ve yeni kullanıcılar, davranış analizi ”hemen çıkma oranı, oturum sayısı, ortalama oturum süresi”, dönüşüm oranı ” hedef dönüşüm oranı, hedef tamamlama sayısı, hedef değeri” hakkında kapsamlı veri analiz raporları.
 • Davranış Genel Bakış; Sayfa görüntülenme sayısı, sayfada geçirilen ortalama süre, hemen çıkma oranı, çıkış yüzdesi, sayfa başına oturum sayısı hakkında kapsamlı veri analiz raporları.
 • Kullanıcılar Açılış Sayfanızda veya Web sitenizdeyken Ne Görürler; En popüler sayfa hangisi, başlık dökümü olan en popüler sayfalar, en popüler içerik grubu hangisidir, kullanıcılar sitede hangi anahtar kelimeleri arıyor, etkinlik kategorisi dökümü, web siteniz nasıl performans gösteriyor ile ilgili kapsamlı veri analiz raporları.

Sınırlı süreli bir teklifi tanıtmak, müşteri iletişim bilgilerini toplayarak veri tabanı oluşturmak veya belirli bir ürünü satmak için bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz.

LANDING PAGE

Buraya kadar ne anladık?

Açılış sayfalarının ne işe yaradığını, onu diğer sayfalardan farklı kılan özelliğini, neden bu kadar önemli olduğunu, açılış sayfalarının mantığını ve senaryosunu. Şimdi de, açılış sayfalarının kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilen çeşitlerinden bahsedebiliriz.

AÇILIŞ SAYFASI’NIN ”LANDING PAGE” ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Öncelikle, bütün açılış sayfaları temel itibariyle müşteri veri tabanını büyültme ve müşteri kitlesini yönetme amacı taşımaktadır.

 1. Grow Your List; Açılış sayfalarının temelini oluşturur ve ”Listeyi büyültmek” anlamında kullanılır. Bu yöntem de genellikle yeni kurulmuş bir markanın, tek bir kampanya ile tanıtılarak çıkış yapılması hedeflenir. Bununla birlikte, kampanyaların devamının geleceği taahhüt edilecek şekilde müşteri algısı oluşturularak, tekrar satış kampanyaları için müşteri veri tabanını yaratmak için kullanılır. Müşterilerin iletişim adresleri toplanılarak teklifler müşteriye e-mail yoluyla gönderilir ve ”mail order” ödeme yöntemiyle e-mail üzerinden online ödeme gerçekleştirilir veya açılış sayfasına online ödeme altyapısı entegre edilir.
 1. Lead Generation; ”Olası satış yaratma” anlamında kullanılarak müşteri veri tabanını daha da genişletmek amacı ile kullanılır. ”Grow your list” ‘ten farklı olarak birden fazla indirim ve promosyon teklifleri için optimize edilir. Online ödeme altyapısı açılış sayfasına entegre edilir veya mail order yoluyla satış yapılır. Ödeme yöntemine göre müşterinin iletişim adresi isteğe bağlı veya zorunlu olacak şekilde talep edilir.
 1. Promote Products; Genellikle sezonluk ürünler ve kategori tanıtımı gibi geniş bir ürün yelpazesine hitap edilecek şekilde optimize edilir. Ödeme yöntemi, verilecek karar doğrultusunda mail order veya sayfa üzerinde ödeme ile gerçekleştirilir.

Daha iyi anlaşılması adına örnek bir senaryo;

Perakende veya toplu satış yapan herhangi bir markaya sahibim. Bu (Dükkan, mağaza, restaurant veya bir e-ticaret web sitesi de olabilir) hangi sektörde olacağı hiç fark etmez, yeter ki işin içinde ticaret ve satılacak ürün olsun. Ben bir e-ticaret web sitem olduğunu varsayarak anlatmayı seçiyorum;

Elimde kış sezonu için yeni gelmiş ürünler veya sezon sonu geldiği için satmam gereken ürünler mevcut olsun. Web sitemde yayınladığım bu ürünlere yeterince trafik sağlayamadığım için satamıyorum ve zamanım da kısıtlı. Bu ürünleri kısa zamanda hızlı bir şekilde satabilmem için müşteri memnuniyetini de sağlamam gerekiyor bu nedenle kampanya düzenleyerek satmaya başlıyorum. Gelecekte de düzenleyeceğim kampanyaları düşünerek hazır bir hedef kitlesi yaratmak istiyorum. Bu şekilde de tekrar satış yapabilmenin yolunu açmış oluyorum. Bunun için açılış sayfası oluşturarak sosyal medyadan reklam veriyorum. ”Diğer taraftan sosyal medya profilimin bio kısmına açılış sayfası linkini kopyalayarak devamlı organik trafik sağlıyorum.”

Bu sayede 1 taşta kaç kuş vuracağımıza bir bakalım;

 1. Açılış sayfası üzerinde gerçekleştirdiğim her faaliyette müşterilerim için bir veri havuzu oluşturuluyor ve bu sayede kampanya başarılarını test edebiliyorum.
 2. Oluşturulan veri havuzunda çıktıları analiz ederek verimli bir tekrar satış stratejisi geliştirebiliyorum.
 3. Sosyal medya da, açılış sayfası ile yaptığım reklam sayesinde profilimi potansiyel kitleye tanıtabiliyorum. Bu sayede belirli bir etkileşim yakalayarak sosyal medya da marka bilinirliğimi arttırabiliyorum. Reklamı sonlandırdığımda bile bu etkileşim faydalanarak organik trafik yakalamış oluyorum.
 4. Normalde uzun dönemde satılacak olan ürünleri, kısa dönemde satmayı başararak markayı sancılı dönemlerden kurtarmış oluyorum.
AÇILIŞ SAYFASI ”LANDİNG PAGE” KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?
 • Açılış sayfaları ile markanıza daima esnek bir kabiliyet alanı yaratarak iş yükünüzü azaltın
 • Pazarlama CRM araçları kitle verilerini kampanyalarınıza rehberlik eden ve daha iyi sonuçlar sağlayan iç görülere dönüştürerek satışlarınızı arttırın
 • Kitlenizi ve satışlarınızı tek bir panel üzerinden takip ve analiz etme özelliği ile sadece satış yapmaya odaklanın ve geriye kalan zamanınızı verimli geçirerek satış stratejilerinizi geliştirin
 • Kişiselleştirilmiş e-mail kampanyaları ile önemli müşterileriniz arasından markanıza sadakat elçileri kazandırın. ”Terk edilmiş bir alışveriş sepeti , bir karşılama e-postası ve hatta bir abonenin doğum gününü kutlamak gibi şeyleri tetiklemek için bir otomasyon kurabiliriz”
 • Müşteri kitlenizi kolayca yönetme imkanına sahip olarak kampanya başarılarını optimize edin ve markanızı devamlı olarak büyütün.

BONUS; Kısa vade de düşünüldüğü zaman kampanya oluşturmak mantıklı gelmeyebilir, çünkü insan aklı duyguları itibariyle hemen kaybedilecek miktara odaklanmaya meyillidir. Bu durum aklınızı gölgeye düşürebilir, aldanmayın! Kampanyayı kazançlı bir yatırım olarak düşünün. Çünkü uzun vadeli olarak düşünüldüğü zaman aslında kampanya bir kazan-kazan oyunudur. Hem, müşteriye hem, markaya kazandırır. Kampanya neticesinde kaybedeceğinizi düşündüğünüz miktarı aslında, hazır bir müşteri kitlesi oluşturarak tekrar satışlar ile fazlasıyla kazanırsınız ve topladığınız verilerde bonus olur.

DIJITALBilgin Founder & ceo | ÇAĞLAR BİLGİN


Bizimle çalışın!

Dijital pazarlama sektöründe 2 yıldan beri edinmiş olduğumuz tecrübe ve becerilerle markaların dijital dünya’ya adapte olmasını sağlayarak, başarılı satışlar gerçekleştirmesi yolunda markalara öncülük ediyoruz. İş ortaklarımızın bizden beklentilerini çok iyi anlayarak özverili bir şekilde çalışmaya ve bu süreçte markalarımızı eğitmeye özen gösteriyoruz.

Verileri analiz ederek anlamlandırma becerisi, açılış sayfası tasarımı, pazarlama stratejilerini hemen bizden öğrenin! veya yeterince zamanım yok diyorsanız işinizi biz üstlenelim!

Yeni markalara ve yeni yüzlerle her zaman açığız..

Sizde bizimle danışmanlık kapsamında çalışmak istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Sayfayı aşağıya doğru kaydırdığınızda, karşınıza çıkacak iletişim butonundan bize ulaşabilirsiniz. Size bir gün içinde kesinlikle geri dönüş yapacağımızı bildirmek isteriz. Yeni kurulmuş bir marka olun veya markanızı geliştirmek isteyen bir şirket yada markanızın tıkanık noktalarını belirlemek isteyen bir kişi, hiç fark etmez! Markanız için neler yapabileceğimizi görüşmek için sabırsızlıkla bekliyoruz..

Korku gardiyanınız değil, danışmanınız olsun”

— DijitalBilgin Founder & CEO | ÇAĞLAR BİLGİN


Satışlarınızı artırırken iş yükünüzü hafifletin! Yapay zeka gücüne sahip eşsiz otomasyon araçları ile işiniz için en yüksek verimliliği nasıl elde edebilirsiniz öğrenin. Gelin; Markanızı bir üst seviyeye taşıyacak olan başarı kilometre taşlarını beraber oluşturalım!İlgili İçeriklere Göz Atmak İsteyebilirsiniz

Müşterinin Satın Alma Kararını Nasıl Tetikliyoruz?

Müşterilerinizin Satın Alma Kararını Tetikleyebilmek İçin Öncelikle Seçim Yapmalarını Kolaylaştırın! markalar arasında seçim yaparken satın almaya iten faktörler nelerdir, satın alma kararımızı zorlaştıran faktörler nelerdir, bu faktörleri minimilize etmek için dünya üzerinde hangi çalışmalar yapılmaktadır öncelikle bunları analiz edelim.

Pandemi Gibi Belirsiz Dönemlerde Yerel İşletmenizi Nasıl Büyütürsünüz?

Şüphesiz pandemi gibi belirsiz dönemler, yerel bir işletmeyi büyütmek için zor dönemlerdir. Koronavirüs muhtemelen sizi, çalışma şeklinizde büyük değişiklikler yapmaya zorladı. Gerekli hamleler yapılmazsa varlığınızı tehdit etmekten daha öteye geçecek. Böyle bir zamanda yerel işinizi büyütmeniz kesinlikle hala mümkün. Sadece bu konuda akıllı olmalısınız.

E-ticaret ve Otomasyon Pazarlama Teknolojisi

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi, algoritma ve yapay zeka bileşenlerini bir araya getirerek Otomasyon girişimlerini büyük ölçüde arttırdı. Bu konuda ki girişimlerin yaygınlaşması en başta E-ticaret sektörü olmak üzere bir çok sektöre katkı sağladı. Bu durumdan en büyük payını alan taraf E-ticaret sektörü oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s